ציטוט של תוכן אינו העתקה

תוכן עניינים

ציטוט תוכן אינו העתקה- quote

מתי ציטוט תוכן אינו העתקה

אחת הסוגיות הרגישה ביותר ברחבי האינטרנט היא סוגיית ציטוט תוכן אל מול העתקת תוכן. מדובר למעשה בתחום שהוא מאוד אפור ולא מוגדר כראוי, ולכן יש פרצות ויש גם מי שפורצים גבולות אלה. ישנם התמימים שאינם ערים כלל לנושא ולמעשה יכולות להיות השלכות כבדות מאוד למי שהוא בעל אתר אינטרנט אשר מבצע העתקה של תוכן. כאשר רוצים לעשות קידום אתרים בצורה נכונה הטקסט שלכם חייב להיות מקורי ואיכותי- ולא העתקה!

מהי העתקה של תוכן

העתקה של תוכן היא למעשה לקיחה של תוכן שנכתב על ידי גורם אחר, פלוני אלמוני, העתקתו בדיוק בצורה בה הוא נכתב, והכנסתו לאתר שלנו- כאילו היה שלנו מאז ומעולם.

ההתייחסות לאותה העתקה של תוכן היא דיי ברורה. מי שעושה זאת ראשית כל עובר על חוק זכויות היוצרים. הוא נוטל ללא כל אישור וללא כל הסכמה, מאמר הנחשב קניין רוחני לגיטימי, ומעביר אותו לרשותו גם בגניבה, ללא אישור ואף בשיא החוצפה מייחס ומנכס אותו לעצמו.

העתקה של תוכן היא עבירה לכל דבר, זוהי גניבה. כן, יש חוקים שחלים גם ברחבי האינטרנט, שהיה דיי פרוץ בתחום זה שנים ארוכות, עד שהתחילו לעשות בו סדר.

כיום, החוק עומד לצידם של היוצרים, שלעיתים תובעים את מי שהפר את זכויות היוצרים שלהם, והם גם מנצחים בבתי המשפט בתביעות על הפרת זכויות יוצרים וזוכים לתגמול הולם על אותה גניבה עלובה.

זה יכול להיות בתוכן כתוב, תמונות, ספרים דיגיטליים ועוד…..  העתקה של תוכן כמוה כגניבה!  כן, אם אי פעם חשבתם להעתיק תוכן ממישהו אחר תחשבו שוב!

גוגל עושה פה קצת סדר

כידוע לכם, גוגל ממש לא אוהבים תוכן משוכפל\תוכן מועתק או לא משנה איך נקרא לזה. מנוע החיפוש החזק בעולם רוצה תוכן, והרבה, אך תוכן איכותי, טרי וחדש, ולא כזה שכבר “סחרו בו בשוק” כבר מספר פעמים. גוגל רוצים תכנים מועילים תכנים רלוונטיים! רלוונטיות היא מילת המפתח, אם מנסים להבין איך הראש של גוגל עובד.

אז גוגל עושים סדר, וכל אתר שיש בו תוכן משוכפל, נענש על ידי גוגל. כמובן שככל שהאתר מכיל יותר תוכן כפול או משוכפל, כך הענישה תהיה קשה יותר.
למי שעושה עסקים ברשת- לא ממש כדאי להסתבך עם גוגל על הדברים האלה.
היד הקשה וחוסר ההתפשרות של גוגל, יכולים למחוק בקלות עסקים שנבנו במשך שנים, בשל הטעויות המאוד לא רצויות הללו.  לא כדאי לכם להעתיק תוכן!

ציטוט של תוכן אינו העתקה

אני מניח שהכותרת מרתקת אתכם ואולי אפילו קפצתם עד לכאן כדי לדעת במה מדובר. מהי העתקה ומהו ציטוט. מה ההבדל ביניהם? האם ציטוט הוא לא העתקה? האם הוא העתקה חלקית של המידע?

הנה התשובה שלכם:

מאט כץ, האיש שמוביל את מחלקת הספאם של גוגל העולמית, הבהיר כי ניתן לקחת תוכן ולצטט ממנו, אך יש לכך למעשה חוק אחד גדול וחשוב.
ניתן לקחת טקסט ולהעתיק אותו, בתנאי שאותו ציטוט של תוכן מקבל הפניה חוזרת אל המקור.

כלומר, במילים פשוטות קישור חוזר למקור ממנו לקחנו את הכתבה, תמונה וכו…. חשוב להבין כי ריבוי ציטוטים ללא התייחסות או הוספת ערך היא כמו העתקה. כלומר לקחנו חומר של אדם אחר ופשוט העתקנו מילה במילה. אבל, אם יש ציטוט ואז פיסקה שלמה או יותר המדברות על הציטוט או מתייחסות לתוכנו, או פותחות נתיב חדש בדיון, הרי שזהו רק ציטוט ולא העתקת תוכן.

יש פה התבוננות אתית מאוד יפה.  למעשה הדבר מראה לנו כי מותר להיעזר בציטוט של תוכן באתר שלנו, אך לכל ציטוט של תוכן יש מחיר. המחיר אותו נשלם הוא בדמותו של קישור חוזר המביע למעשה את הכרתנו במקור כסמכות, וגם מהווה סוג של הכרת תודה לתוכן האיכותי שנעזרנו בו.

כיצד ניתן היה ללמוד כי ציטוט של תוכן הוא אינו העתקה של תוכן

הווידאו של מאט כץ מהווה כיום אישור למה שהיה ידוע אולי במשך שנים, אך לא קיבל את הבמה הראויה וההתייחסות הנכונה למרות חשיבותו הגדולה.
כל מי שיצא לו להשתמש לדוגמה באתרי תמונות חינמיים, נתקל לא פעם בדרישה הלגיטימית הבאה:

“זכויות היוצרים לתמונה זו הם של היוצר בלבד, אם ברצונך להשתמש בתמונה זו, אנא דאג לשים קישור חוזר לפרופיל המחבר“.

מספיק לקרוא זאת בהתעמקות כדי להבין את הקוד האתי ואת הרעיון שמאחורי ציטוט תוכן או העתקת תמונה בצורה חוקית ולגיטימית, לעומת שימוש פיראטי והעתקה של תוכן בצורה לא נכונה.

מה שמאט כץ ענה, הוא למעשה אישור לכך שאם ננהג כמו ג’נטלמנים, ובכבוד כלפי מי שנעזרנו בשרותיו, גם גוגל תפסח עלינו ולא תחשיב ציטוט של תוכן באתר שלנו, כהעתקה או חלילה גניבה.

הוספת ציטוט באתר וורדפרס (עדכון אחרון שלי לשנת 2020)

בהתבסס על הכתוב והשדרוג של וורדפרס והתאמתה לקווים המנחים ברשת בעורך התוכן של המערכת קיים כיום רכיב ציטוט, המאפשר לנו לסמן את המשפט אותו אנו מצטטים בקלות.

כפתור ציטוט במערכת וורדפרס

כך למעשה אנחנו מראים בקוד למנוע החיפוש כי זהו ציטוט, ובסיומו נדאג לשים קישור חוזר למקור ממנו שאבנו את התוכן. השתמשו בו בתבונה ואל תפחדו לצטט או לקשר לאתרים אחרים. זה רק מחזק את האתר שלכם כאשר יש חיבור נושאי לאתר נוסף ממנו שאבתם מידע.

אבישי קמינר

אבישי קמינר

עוסק בשיווק דיגיטלי כ 5 שנים בדגש על קידום אורגני. חי ונושם תוכן, לועס אנליטיקס וסרץ' קונסול לארוחת צהריים, ובזמן הפנוי כותב לבלוג שלי ;) אוהב ללמוד ולהתמקצע בתחום הכי דינאמי באינטרנט. נשוי לעידית +2. מתגורר ביוקנעם המושבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן