מקדם אתרים- כך תבחרו מומחה קידום אתרים

תוכן עניינים

מקדם אתרים | מומחה קידום אתרים | מומחה SEO

בחירת מומחה קידום אתרים- מאיפה מתחילים

 

אם החלטתם שאתם רוצים להופיע באופן קבוע בתוצאות החיפוש בגוגל, ואתם מרגישים שניתם לשלב בין קידום ממומן לקידום אורגני, אין ספר שאתם צריכים למצוא מקדם אתרים מקצועי, אשר יעניק לכם מענה, ויסייע לכם לקדם את האתר לטופ בגוגל.
במקרה כזה תמיד עולה שאלה- כיצד אדע כי אותה חברה לקידום אתרים היא החברה המתאימה לי? כיצד אוכל לדעת אם חברת הקידום מעסיקה מקדם אתרים מקצועי שיכול לעמוד באתגר?
איזה מידע יכול לשקף לי את איכות השירות ואיכות המקדם שיעבוד איתי?

נקודות חשובות לפני שבוחרים מקדם אתרים

על מנת לבחור נכון חייבים להעלות מספר נקודות חשובות, ולשים לב למנורות אדומות או תמרורי אזהרה במידה ואלה קופצים לנו לפנים. אז בואו נדבר על כמה נושאים חשובים לפני שאנחנו מעמיקים.

אז מהן השאלות שצריכות לעלות לכם בתור בעלי העסק\ אתר?

הוכחות מקצועיות

האם יש לחברה או מומחה קידום אתרים הוכחות לאתרים שקידמו בעבר כולל ביטויים ומיקומים. אני חייב לציין- כי לא תמיד ניתן להציג נתונים אלה מפאת חיסיון לקוח, אך את זה צריך לשמוע מהמקדם או החברה.

מיהם הלקוחות עימם עבד המקדם?

האם אלו חברות קטנות, בינוניות או קטנות? זה יכול לתת לכם קנה מידה כללי ליכולות של המקדם שלכם.

ידע מקצועי

עד כמה אותו מומחה קידום אתרים חי ונושם את עולם הקידום. האם הוא ער לשינויים בתחום?

ניסיון בקידום אתרים

כמה שנות ניסיון יש לחברה או למקדם בתחום?

האם המומחה לקידום עוסק או מומחה בתחום נוסף?

בדרך כלל זו הרמה להנחתה. מומחה קידום אתרים בגוגל יעסוק רק בקידום אורגני- זה מה שהופך אותו למומחה!

יעדים

האם היעדים של המקדם הם ריאליים? כולם רוצים להיות ראשונים אבל חשוב להבין כי ביטויים תחרותיים דורשים המון ידע, משאבים ומאמץ- וגם אלה לא מניבים פירות בין רגע.

בדיקת האתר ואבחונו

האם בוצע ניתוח מעמיק או חלקי של האתר לפני הצעת מחיר?

הצעת מחיר

האם קיבלתם הצעת מחיר מסודרת ומפורטת? קלה ופשוטה להבנה?

התחייבות לתוצאות

האם קיבלתם התחייבות לתוצאות? אם כן, כדאי לכם לשקול שוב את ההצעה.

שקיפות

האם החוזה כולל שקיפות מלאה לכל הפעולות והמשימות המתבצעות באתר? כולל הפעולות שבוצעו בסוף כל חודש בדוח החודשי?

דוחות

האם סוכם עם חברת הקידום על הגשת דוחות על בסיס חודשי?

עדכונים על בסיס שוטף

עדכונים חשובים יש לבצע במידת הצורך (כולל ירידות במיקומים או עליות יפות בדירוגים).

תאום ציפיות

האם במהלך שיחת הטלפון הראשונה או השנייה קיימו איתכם שיחת תאום ציפיות (לדוגמה עליה בביטוי תחרותי תיקח לנו X חודשים ואולי יותר, עליה בתנועה ב6 חודשים צפויה להיות Y לפי ההערכות שלנו).

מחיר

האם הצעת המחיר שקיבלת היא גבוהה? נמוכה או בינונית? אם קיבלתם הצעת מחיר של 1500 ומטה, שקלו שוב את העסקה, מכיוון שמדובר במחיר נמוך מידי וזה זועק לשמיים בנורות אדומות.

תקשורת וכימיה

בתהליך הקידום יש הרבה עליות וגם מורדות, הרבה שינויים ולפעמים נפילות. לכן חשוב שהתקשורת עם אותו מקדם אתרים תהיה פתוחה, שיהיה זמין עבורכם ויעניק לכם שירות. אין כימיה? זו עלולה להיות בעיה.

כאמור כל אלה היו רק ההקדמה. כאמור ברצוני להיכנס קצת יותר לעומק עבור כל רכיב, על מנת שתוכלו לקבל מושג לגבי מומחה SEO וכיצד תוכלו לוודא כי מדובר באדם רציני ומהימן ולא בעוד  אחד שקורא לעצמו מקדם אתרים מומחה, שעלול להתגלות כצ'יקמוק ומי שאין לו כל קשר או זיקה לתחום. אז בואו נתחיל 😊

הוכחות מקצועיות

כאשר מגיעים לבחון איש SEO כדאי להיות ערניים ביותר. הוכחות מקצועיות הן אחת התחנות שמספקות לנו מידע לגבי זהות המקדם ויכולותיו. האם הוא יכול להציג אתרים שקידם או אתרים שקידם בעבר או בהווה (עדיף). האם הוא יכול באנונימיות להציג לכם ביטויים תחרותיים שקידום ללקוח אולי אפילו בלי לנקוב בשם? האם יכול להציג לכם את רמת התחרות על כמה ביטויים שהביא למקום ראשון בגוגל?

אציין במאמר מוסגר כי לעיתים מפאת הסכם חיסיון, לא ניתן להעביר פרטים אלה. מה שחשוב ובמידה והמקדם שלכם יציין זאת, הוא זכאי לכמה נקודות, שכן זה לא תמיד מקובל. אם כבר הסכים אך לא הציג לכם את נפחי החיפוש- זו נורה אדומה ראשונה. אם מזהים ביטוי מקום ראשון עם 0 חיפושים זו כבר נורה שניה שאומרת- להתרחק…

מניסיוני למדתי כי שקיפות ואמינות הן הכרחיים בתקשורת מול הלקוח, ולא צריך לפחד לומר את האמת- גם אם היא קשה. חברה רצינית או מקדם רציני או שיסתירו את שם הלקוח או שלא יחשפו פרטים. לדעתי- לגיטימי, ויש עוד דרכים לבחון מקצועיות.

מי הם הלקוחות הקודמים שעימם עבד המקדם

כאן אתם בהחלט יכולים לשאול שאלה לגיטימית שראויה לתשובה. ניתן במידת הצורך להכין רשימה מבעוד מועד של הלקוחות שעימם עבדה חברת הקידום או מומחה הקידום, ולברר פרטים בהמשך. אפשר לשאול לקוחות אם הם מכירים, אם היו מרוצים מהשירות, ובכלל לקבל תובנות מלקוחות קודמים. זוהי אינדיקציה מעולה לדעתי לגבי יכולותיו של המקדם.

הלקוחות של מומחה קידום אתרים ודירוגו

ידע מקצועי וניסיון

ידע מקצועי וניסיון יכולים להיות לעיתים ההבדל בין אתר מדשדש לאתר מקודם היטב. לעיתים ישנן טכניקות קידום פסולות או מיושנות שבהן נוקטים מקדמי אתרים. לשאול כמה זמן אתה בתחום היא לדעתי שאלה לגיטימית. מעל 3 שנים זה טוב ומעל 5 שנים זה מעולה. אדם שיש לו הרבה מאוד שנות ניסיון בתחום, יכול להביא תוצאות טובות ובמהירות, במיוחד לאור העובדה שהוא כבר חווה המון הצלחות וכישלונות וידע כיצד לנווט את האתר בבטחה.

מומחיות של מקדם אתרים

כאשר שואלים מומחה קידום אתרים מהי המומחיות שלו- צריכה להיות לו תשובה אחת, קידום אורגני. כלומר המומחיות שלו נמדדת רק בקידום אורגני ולא בתחומים נוספים. במידה ועולים עוד כמה סוגים של מומחיות- כדאי להרים גבה. בעברית יש משפט חכם שאומר- תפסת מרובה לא תפסת. כלומר, מי שמרבה בתחומי מומחיות אינו מומחה, אלא ברוב המקרים יהיה בינוני ברוב התחומים. בכלל, התואר מומחה נתפס כבעייתי בעיני שכן מדובר בתחום כל כך דינאמי, בו מה שעושים היום רלוונטי, אך יכול להיות לא רלוונטי בעוד כחצי שנה…

יעדים

אחת הבעיות בתחום הקידום היא פיזור הבטחות. במיוחד הבטחות ללא כיסוי. כל מי שיאמר לכם שהוא יכול להביא אתכם בתוך חודש למקום הראשון בביטוי מסוים שהוא תחרותי (1000 חיפושים ומעלה) הוא פשוט לא אמין! כדאי לבחון זאת שוב. ביטויים תחרותיים של 1000 חיפושים או יותר מצריכים המון ידע, השקעת משאבים ותכנון נכון, כדי להגיע לשם.

כאשר מציבים לכם יעד לא ריאלי, ההמלצה שלי היא להיזהר. חשוב מאוד לראות כי כל היעדים הם ריאליים ועומדים פחות או יותר בקנה אחד עם התוכנית השיווקית של האתר. לבחור 2-3 ביטויים עם הרבה מאוד חיפושים שייקח להם כחצי שנה או יותר להגיע לטופ 10 (וצריך לקחת זאת בחשבון), ולטרגט ביטויים של כמה מאוד וגם כמה עשרות חיפושים בחודש (שעליהם יש בדרך כלל פחות תחרות ואפשר מהר יחסית- להגיע לטופ 5 ואף גבוה מכך. יעדים ריאליים בדרך כלל יכולים  להימדד לדעתי יותר ברמת התנועה לאתר, ופחות במיקומים מכיוון שמנוע החיפוש מתעדכן לעיתים תכופות וקצת קשה להעריך את המהירות בה ידורג האתר על ביטוי מסוים.

בדיקת האתר ואבחונו על ידי מקדם אתרים מקצועי

אם באים אליכם עם דיבורים על זה שהאתר שלכם לא מקודם או לא תקין- זה משהו אחד. מצד שני, מקדם אתרים מומחה אשר מגיש לכם הצעת מחיר, חייב להתבסס על אבחון האתר וזיהוי הכשלים. לכן, אם לא הגישו לכם אבחון מלא או חלקי של האתר ורק מדברים על ליקויים באוויר בלי הוכחות, תדעו שמשהו עובד בצורה לקויה.

כאשר אני פונה ללקוח פוטנציאלי, חשוב לי להציג לו את הליקויים, הסבר קצר אודות הליקוי ומשמעותו, ניתוח של מילות מפתח קצר כולל הפוטנציאל הקיים לאותן מילות מפתח, ודוח ליקויים ויזואלי, עם דוח ליקויים כללי של משימות שאבצע בחודשים הקרובים לטובת שיפור בריאות האתר.
חשוב לזכור כי אין כמו רושם ראשוני, גם ברמת המקצועיות. חשוב לנו להבין כי איש SEO מנוסה או כל מקדם אתרים מומחה, יציג ללקוח פוטנציאלי את הליקויים בידיעה שגם העבודה הרצינית והמקצועית שהושקעה בדוח, עשויה להשתלם בהמשך.

בדיקה ואבחון האתר על ידי מקדם אתרים

הצעת מחיר

הצעת מחיר לקידום אתר היא דיי מורכבת ומכילה הרבה מאוד סעיפים כגון:

 • מחקר מילות מפתח יסודי ומעמיק בתחום \ נישה
 • דוח ליקויים טכניים SEO ויישומו
 • ביצוע אופטימיזציה לדפים \ דפי מוצרים \ קטגוריות ועוד…
 • דוח ניצחונות מהירים ויישומו
 • טיפול בהתראות מהקונסול
 • הזמנת מאמרים ותכנים לאתר \ קישורים
 • ביצוע מחקרי מילות מפתח תקופתיים
 • העלאת תוכן לאתר
 • יצירת קישורים חיצוניים
 • ועוד…

כל אלה צריכים להופיע בהצעת המחיר עם התמחור שלהם. רק מהרשימה הקצרה הזו חשוב להבין כי תשלום ריטיינר (תשלום חודשי) לקידום האתר
בעלות של 1500 ₪ ומטה אינו ריאלי. התכנים והקישורים יקרים מאוד, וכן עלות שעתית של מומחה SEO אינה עלות שכר מינימום, כך שבסכומים נמוכים מדובר או ב:

 1. עבודה לא מקצועית ורשלנית
 2. ניסיון עקיצה או נוכלות

ידוע לי כי הנאמר אינו תקין פוליטית, אך מכיוון שיצא לי לעבוד עם כל כך הרבה נפגעי "חברות קידום" אשר עקצו את לקוחותיי, אני מרגיש מחויב לומר לכם- היזהרו ממלכודת הדבש! קידום אתרים אינו משחק ילדים ובטח שאינו תהליך זול. לכן מי שמציע לכם קידום אורגני במחיר זול- תברחו! זה לא שווה את זה, ולא כדאי. רוצים עבודה מקצועית? בקשו תכנית שיווקית מסודרת, קבלו פירוט ומחיר, ותזכרו כי גם המקדם צריך להתפרנס ולהרוויח- כמו שכולם רוצים להרוויח.

 

התחייבות לתוצאות

קידום אתרים אינו אשליה או חלום. מדובר בתהליך ארוך ולעיתים סיזיפי הכולל הרבה מאוד מהמורות בדרך. יש לפעמים הצלחות, לפעמים גם כישלונות, אבל חשוב לזכור כי עקומת הצמיחה של האתר של העסק היא לעולם לא לינארית. קידום טוב יביא תוצאות, אך עם העליות לפעמים מגיעות גם ירידות, אסור להיות שאננים או תמימים.

לכן, אם מישהו אומר לכם שתוך חודש או חודשיים הוא מביא אתכם להיות מקום ראשון בביטוי X שיש עליו 1000-1500 חיפושים חודשיים או יותר- דעו לכם שעובדים עליכם!
קידום הוא תהליך ארוך, לא מספיק שיש לנו תחרות להיות הכי טובים, יש בחוץ גם מתחרים שעושים גם הם דברים דומים. לכן, קשה מאוד לדעת מה תהיה התחזית או התוצאות לפעולות הקידום שלכם.

הבטחות בתחום של קידום אתרים הן להערכתי מכירת אשליות ותו לא! אל תתפתו לשמוע איך אתם תוך חודשיים מגיעים לטופ- כי זה לא יקרה. עבודה קשה ומאסיבית יכולה אולי להביא אתכם תוך 6-8 חודשים בביטוי תחרותי של כ1000 חיפושים לטופ 10. למה? שוב, כי יש תחרות, מתחרים והכי חשוב- יש את גוגל באמצע!
יש עדכונים של גוגל, ביצוע התאמות, תיקון ליקויים טכניים של SEO וגם טכני של האתר. כל זאת כדי להגיע לטופ.

ובשורה התחתונה– הבטיחו לכם מקום ראשון- תברחו. הבטיחו לעשות את מירב המאמצים אך שזה ייקח זמן- תאמינו.

 

שקיפות

הרבה פעמים אני רואה דוחות מאוד בסיסיים הניתנים ללקוחות שעברו אלי, מחברות שעשו עבודה לא מקצועית. ברוב המקרים נראה גרף אנליטיקס, מיקום מילות מפתח וזהו… (לפעמים גם פחות מזה). זה לא רציני וזה לא מקצועי. אחד הדברים שמובילים ליחסי אמון מלאים בין מקדם אתרים מקצועי לבין הלקוח היא רמת השקיפות. שקיפות בדוחות, שקיפות במשימות- לפעמים אפילו עם קישור ללקוח שיוכל לראות כל משימה שביצעתי בדוח בכל חודש.

שקיפות מבחינתי כוללת גם הסברים- אם היו ירידות למה הן קרו ומה עושים כדי למנוע אותן בהמשך, אם היו עליות- חשוב לציין זאת ללקוח- שיראה וידע.
תוכנית פעולה היא גם כן סימן לשקיפות- מה ביצעתי החודש ומה אני מתכנן לעשות בחודש הבא.
כל אלה מורידים את סימני השאלה אצל הלקוח, מעניקים ביטחון ללקוח במקדם האתרים שלו, וכל זאת תוך הבנה לרמת המקצועיות, שכן אין לי מה להסתיר מהלקוח. רוב הלקוחות מבינים שיהיו עליות וגם ירידות, אבל האמון והשקיפות גורמים להערכה, כבוד ותחושה שהם בידיים טובות. לשם לדעתי כל מקדם מקצועי צריך לשאוף.

 

דוחות

בכל חודש חשוב מאוד לקבל מחברת הקידום שלכם או מהמומחה לקידום אורגני- דוח מפורט וברור המונגש ללקוח. ציינתי למעלה מה הייתי מצפה לראות בדוח: דוח אנליטיקס (אפשר גם יותר מרק תנועה אורגנית) הסברים על אנליטיקס, דוח מילות מפתח, הסבר קצר על הביטויים, סיכום ותובנות
מה ביצענו ומה מתוכנן לחודש הבא. רצוי משימות שקופות שבהן הלקוח יכול לראות בפועל מה ביצענו ולא רק טבלה עם שם משימה.
דוחות מקצועיים רציניים ונגישים- שכל אחד יכול לקרוא ולהבין.

עדכונים

קבלת עדכונים מהמומחה לקידום אורגני

תקשורת היא מאבני היסוד של בניית אמון בין המקדם לבין בעל האתר או מנהל השיווק של החברה. לכן, חשוב מאוד שתהיה תקשורת פתוחה, עדכונים שוטפים גם מעבר לדוחות החודשיים, ובמיוחד לציין כאשר קורים דברים טובים (כמו עליה משמעותית או כזו שחשובה ללקוח). מקדם רציני יודע לעזות זאת היטב תוך ההבנה שהוא מקדים את הלקוח ומעניק לו מידע חשוב שמחזק את האמון בין השניים. זוהי מקצוענות אמיתית.

 

תיאום ציפיות

האם במהלך השיחה הראשונית או השנייה ביצעתם תיאום ציפיות? האם אתם יודעים מהי התוכנית השיווקית ותוך כמה זמן אתם צפויים
לראות תוצאות מהקידום האורגני? יצא לי להיתקל לא מעט פעמים בלקוחות שהיו בטוחים שיגיעו למקום ראשון בביטוי סופר תחרותי.
היעדר תיאום ציפיות והסבר על התהליך יכולים ליצור אשליה בעיקר אצל הלקוח מה שיוביל בהמשך לבעיות רבות ואף לעיתים לעזיבת לקוח. אם ביצעו מולכם תיאום ציפיות, זה בהכרח מעיד על מישהו מקצועי שיודע להראות את הדרך והכיוון ומבצע התאמה בין ציפיות הלקוח לציפיות של צוות הקידום של האתר.

 

קידום אתרים- המחיר

משפט חכם אומר זול יקר ויקר זול. כך גם בעולם הקידום. הצעת מחיר זולה שנעה בין כמה מאות שקלים ל 1500 ₪ אינה ריאלית בהכרח וצריכה להרים לכם דגל אדום. כפי שציינתי קודם, מאמצי הקידום מצריכים לא מעט משאבים, אשר אם מסכמים אותם הם עוברים ריטיינר של 1500 ₪. לכן היו זהירים. גם לא תמיד הצעת מחיר גבוהה היא מוצדקת. עברו היטב על הפירוט של התמחור- כלומר מה כוללת ההצעה, אילו רכיבים נכללים בתוכה. האם יש מאמרים לאתר? כמה מאמרים? האם יש קישורים חיצוניים? כמה קישורים חיצוניים? האם כולל עבודה על סכמות, ליקויים טכניים? כמה שעות אופטימיזציה? האם יש התייחסות לטיפול בנכסים דיגיטליים נוספים של העסק כמו גוגל מיי ביזנס ועוד?

 

הערכה כללית לגבי קידום אתרים

ריטיינר סביר יעלה בסביבות 2500-3500 ₪ וכדאי לבחון מה הוא כולל בתוכו.
ריטיינר בינוני של קידום אתרים נע סביב 4500-5000 ₪
ריטיינר גבוה (וזה כבר תלוי גם בגודל האתר) יעלה בין 6000 ₪ ומעלה. כמובן יש לבחון מה מקבל הלקוח, רמת הזמינות ללקוח, כמות המשימות החודשיות ועוד…

 

 

תקשורת וכימיה

הרבה מאוד פעמים דברים קמים ונופלים על תקשורת וכימיה בין אנשים. לכן, כאשר אתם מדברים עם האיש שהוא מומחה קידום אתרים שאמור לקדם את האתר שלכם, וודאו כי נוח לכם לדבר איתו, כי הוא פתוח סובלני וסבלני. בדקו עד כמה הוא קשוב אליכם ואיך התקשורת והכימיה שלכם עם הבנאדם. כימיה בין אנשים יכולה הרבה פעמים לעזור ולמנוע חיכוכים מיותרים.

 

סיכום

בחירת מקדם אתרים מקצועי היא משימה לא פשוטה כלל וכלל. על מנת לבחור נכון בים מדובר בחברה לקידום אתרים או מקדם אתרים פרילנסר, חשוב מאוד לשים לב לכל הפרטים החל מבדיקה חיצונית ברשת וחוות דעת על המקדם או חברת הקידום וכלה בשיחת טלפון בה תוכלו להתרשם מהניואנסים עד כמה האנשים מאחורי המקלדת הם מקצוענים, או שמא רק מציגים את עצמם ככאלה.

אם קראתם עד כאן ואתם מעוניינים בקידום אתרים מקצועי- הנכם מוזמנים ליצור קשר בטופס או להתקשר לטלפון
054-6814325 ואשמח לעמוד לרשותכם.

אבישי

1.3/5 - (25 votes)
אבישי קמינר

אבישי קמינר

עוסק בשיווק דיגיטלי כ 5 שנים בדגש על קידום אורגני. חי ונושם תוכן, לועס אנליטיקס וסרץ' קונסול לארוחת צהריים, ובזמן הפנוי כותב לבלוג שלי ;) אוהב ללמוד ולהתמקצע בתחום הכי דינאמי באינטרנט. נשוי לעידית +2. מתגורר ביוקנעם המושבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן