יאנדקס- מנוע החיפוש שמאיים על גוגל

תוכן עניינים

יאנדקס- מנוע החיפוש הרוסי שמאיים על גוגל

האם קם לגוגל יורש ראוי דובר רוסית?

כבר הרבה מאוד זמן ישנו באזז גדול לגבי השליטה ללא עוררין של גוגל כמנוע החיפוש הגדול והחזק בעולם. גוגל בשיתוף עם יוטיוב, יוצרים למעשה שליטה אדירה ברמת התוכן המצוי באינטרנט, ושולטים גם בנישת הוידאו וגם בתוכן המידע הכתוב.
היו שמיהרו לומר כי גוגל יחלש, וכי הרשתות החברתיות ינגסו בכל שנה יותר ויותר בנתח השוק שלו, כמו גם ברווחים של גוגל כתוצאה מהעלייה הגדולה במחירי הפרסום בגוגל אדס.  האמנם?!  לא ממש בטוח

פייסבוק והרשתות החברתיות

בעקבות המאבק של הרשתות החברתיות על זמנו ותשומת ליבו של הגולש, כאשר פייסבוק בראש, מופנות הרבה מאוד אנרגיות לכיוון האלוגריתם שלמעשה מאפשר פחות ופחות אפשרויות של פרסום “חינמי”, שהיה אפשרי בשנים שעברו.  כעת יש ממש קרב חזק בין גוגל ופייסבוק על כל קול של כל גולש. כולם רוצים להרוויח, ולהתפרנס מהמידע שבידיה. כעת כולם משנסים מותניים לתחרות, בזמן שמנוע חיפוש אחד, מתחיל לטפס כלפי מעלה, ועוקף גם מתחרים גדולים.

הכירו את יאנדקס- מנוע החיפוש שדובר רוסית

קצת מידע כללי על יאנדקס

יאנדקס הוא מנוע החיפוש התשיעי בגודלו בעולם. הוא נושא בתואר הנכסף- מנוע החיפוש השני בגודלו בעולם, שאינו בשפה האנגלית. 

עברו כמה גלגולים לפני שמנוע החיפוש הרוסי הופך למה שמכירים אותו כיום. בתחילת הדרך בשנת 1989 מוקמת חברת “ארקדיה” של המתכנת ואיש העסקים ארקי וולוז’. חברה זו בהמשך דרכה מתאחדת עם חברת התוכנה הרוסית CompTek. בהמשך דרכה, ומתוך רצון לפתח מנוע חיפוש ברוסית שייתן מענה טוב ותוצאות חיפוש טובות, נעזרים אנשי CompTek  באקדמיה הרוסית למדעים. ולמעשה משנת 1995 מתחיל דרכה של חברת יאנדקס כמנוע חיפוש רוסי, ובפיתוח רוסי.

שנת ההשקה הרשמית של יאנדקס הוא 1997, ומתחילת שנת 2000 מוקמת חברת המניות יאנדקס. לא עוברות להן רק 11 שנים החברה הרוסית, עולה לשחק עם הגדולים, ונסחרת בבורסה האמריקאית ומונפקת לראשונה בנאסד”ק.

מה כל כך מיוחד ביאנדקס?

ככל הנראה שעצם העובדה שמנוע חיפוש זה דובר את שפת האם של הרבה רוסים, הילך עליהם קסמים, ושכנע אותם להשתמש דווקא בו לא ביאהו, בינג או גוגל.
ההשקעה ושיתוף הפעולה עם אנשי האקדמיה הרוסית, יוצר מוצר טוב ואיכותי, המניב כיום תוצאות חיפוש שזוכות להרבה מאוד תשבוחות וחיזוקים.
מנוע החיפוש הרוסי בדומה מאוד לגוגל, מעניק הרבה מאוד שירותים דומים.

מהם השירותים שהוא נותן

ליאנדקס יש כ30 שירותים שונים שמזכירים מאוד את אלה של גוגל אך גם כאלה ששונים מגוגל.
תמצאו שם שרותי דואר אלקטרוני מתקדמים, אינדקס תמונות עם אפשרות לאחסון של תמונות, יאנדקס מפות, יאנדקס חדשות, תחזית מזג אוויר ואפילו… יאנדקס מעבדות (שהושק בשנת 2008).

שירותים נוספים הם יאנדקס מיוזיק, יאנדקס מטריקה- המאפשרת למשתמש לעקוב אחרי הפעילות באתר שלו כולל מפות חום, הקלקות קישורים ועוד- והכול בחינם!!! שירות נוסף חשוב לאיזכור הוא יאנדגו- שירות הזמנת מונית של יאנדקס ועוד…

מעבר להיותו מנוע חיפוש רציני ביותר, יאנדקס מכיל בתוכו גם רשתות חברתיות שונות, אפשרות לאחסון תמונות, ואפילו יש לו שירות של מערכת סליקה ומגוון שירותים מתקדמים נוספים. כמו בגוגל גם כאן יש למנוע החיפוש הרוסי יש שירות הנקרא יאנדקס דיירקט- המעניק שירותי פרסום במנוע החיפוש. גם כאן ניתן לשחק עם האופציות לקהל היעד של המפרסם  (לדוגמא לאוכלוסייה הרוסית בישראל).

כל המידע המוזכר לעיל נאסף לוקט ועובד מתוך האתר של ויקיפדיה בערך יאנדקס

למה בעצם טמון במנוע החיפוש הרוסי פוטנציאל כל כך גבוה?

התשובה לכך היא טיפה מורכבת. ככל הנראה השילוב של השקעה וטכנולוגיה מתקדמת, הניבו ליאנדקס את התואר הבלתי מעורער כ”מנוע החיפוש של רוסיה”. יאנדקס שולט בתוצאות החיפוש של רוסיה וגם ביתר המדינות של בריה”מ לשעבר, דוברות הרוסית. יש לו שליטה של כ60% בקירוב  בנפח תוצאות החיפוש, והיד עוד נטויה.
בחברה רואים את התוצאות, ולוטשים עיניים לעבר אירופה. המטרה הבאה שהם הציבו לעצמם נמצאת שם. טורקיה כבר בהחלט על הכוונת, ואת רצינות הכוונות של מנוע חיפוש זה ניתן לראות בעובדה שהוא:

1. מאפשר לאתרים להתאנדקס אצלו גם ללא חיוב והרשמה

2. הוספה של שפות לאינדקס שהיה על טהרת הרוסית.

מגמות אלה מצביעות בהחלט על הכיוון אליו הולכת יאנדקס -התפרשות והתרחבות ברחבי השוק האירופי, תוך לטישת עיניים לשוק העולמי.

האם לגוגל יש סיבה לחשוש מיאנדקס?

כרגע נראה שלגוגל אין יותר מידי סיבות לחשוש ממעמד העל שצברו עם השנים. אך למרות הכול, כדאי להם לבחון היטב את הצעדים והפעולות בהם נוקטים ביאנדקס, ולא להירדם בשמירה.

השליטה בשוק הרוסי היא רובה של יאנדקס, וגוגל נפגעו מכך בצורה ברורה.
הדבר מעיד על המשך ההתפתחות הטבעית של מנוע החיפוש הרוסי. בקצב כזה, כדאי מאוד שמישהו שם בגוגל, יתבונן היטב ויתכנן איך לשפר את השירותים של גוגל עבור הגולש, במטרה למנוע את ההשתלטות המהירה של מנוע החיפוש הרוסי על יתר היבשת האירופאית ואילך.

מה מונע מיאנדקס לקחת את המושכות מגוגל ולהוביל

עושה רושם שמגבלות השפה הן אחד המכשולים הרציניים ביותר של מנוע החיפוש הרוסי. התוצאות שלו ממש טובות, השליטה שלו בשפה הרוסית היא ברורה עד כמעט מוחצת ומוחלטת, אך אבוי לה לשפה… אין ספק כי אחד היתרונות הגדולים של גוגל בא לידי ביטוי ביכולת לשלוט בהרבה שפות. על אחת כמה וכמה השליטה המוחלטת בשפה האנגלית.

 

מגמת השינוי והכנסה של תכנים גם לא רק ברוסית, מסמלת ככל הנראה את המהלך הבא והדרך העומדת בפניהם עוד קשה וארוכה.

דבר אחד בטוח- יהיה פה מעניין

אחרי שנים רבות של שליטה מוחלטת שנבנתה עם השנים, עושה רושם כי יש בהחלט מתחרים רציניים נוספים לגוגל. גוגל כבר לא צועדת לבדה בתחום החיפוש והשיווק, חברות רבות הצטרפו לתחום זה. גם חלק מהרשתות החברתיות הפכו ל”מכונות שיווקיות” ואיבדו חלק מקסמן, שהילך הן על הגולשים, והן על בעלי העסקים שראו בהן הזדמנות פז לפריצת דרך.

כיום, כאשר קם סוג של מתמודד חדש בשוק החיפוש, מתחרה אמיתי, חזק וקשוח, עושה רושם שעניינים יכולים להשתנות שוב.
רק נשאלת שאלה אחת חשובה: האם יאנדקס תצליח לשבור את כל המחסומים הניצבים בפניה, בעיקר את מחסומי השפה, ותצליח להיכנס לפנתיאון המופלא של מנועי החיפוש הגדולים שיש להם חיפוש ביותר ממספר קטן של שפות?

 

את כל זה, ככל הנראה נזכה לראות בהמשך הדרך. כל מתחרה הוא ראוי ומבורך, במיוחד אם זה משרת את האינטרסים של הגולשים באינטרנט, ופחות את מנוע החיפוש.    

אבישי קמינר

אבישי קמינר

עוסק בשיווק דיגיטלי כ 5 שנים בדגש על קידום אורגני. חי ונושם תוכן, לועס אנליטיקס וסרץ' קונסול לארוחת צהריים, ובזמן הפנוי כותב לבלוג שלי ;) אוהב ללמוד ולהתמקצע בתחום הכי דינאמי באינטרנט. נשוי לעידית +2. מתגורר ביוקנעם המושבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן